środa, 13 września 2017

Lagom.

    Wydawało mi się, ze kiedy Józek i Jurek, razem zaczną chodzić do przedszkola, ja będę odkrywać życie na nowo. Będę miała więcej czasu dla siebie, przez co stanę się mniej zmęczona i bardziej szczęśliwa. Będę pracować w "normalnych" godzinach, jeść regularne posiłki, dbać o dom i o własne samopoczucie. Tymczasem pogrążyłam się w stanie, który owszem, jest wygodny, ale wcale nie jest dobry!
Pracuję zwykle w domu przed komputerem. Potrafię przesiedzieć przed nim kilka godzin, pracując, ale też zerkając ciągle na facebooka czy instagrama. Często siedzę w piżamie, popijając kawę i przyswajając tony cukru. Potem odbieram chłopaków z przedszkola i zwykle idziemy na plac zabaw gdzie siadam na ławce i cieszę się, że są na tyle duzi, że nie muszę za nimi biegać. Kiedy kładę ich wieczorem spać wracam do komputera, żeby znów trochę popracować, a trochę się odprężyć, bo praca to przecież moja pasja.
Na pewno znajdzie się ktoś, kto powie, że mam fajnie. Mam, ale tylko pozornie. Prawda jest taka, że od długiego siedzenia przed komputerem zaczyna boleć mnie kręgosłup, głowa, tyję i jestem ospała. Jak dla mnie wystarczy, żeby się zorientować, że  jeśli chcę żyć długo i szczęśliwie to czas coś zmienić! Trudno porzucić taki wygodny tryb życia, jeśli przez ostatnie kilka lat byłam w ciągłym ruchu i miałam wypełnioną praktycznie każdą minutę dnia. Postanowiłam wziąć się w garść i tchnąć trochę więcej życia w życie!
Po pierwsze- ruch!
Przerwy w siedzeniu przed komputerem, które do tej pory wykorzystywałam na otwarcie puszki coli, będę wykorzystywać na gimnastykę. Pamiętam co nieco z jogi, na którą zresztą zamierzam wrócić i trochę innych ćwiczeń. A kiedy odbiorę chłopaków z przedszkola, pójdę z nimi na spacer. Przemyślałam też dokładnie jaką aktywność lubię najbardziej, żeby chcieć uprawiać ją regularnie i wyszło na to, że dwa razy w tygodniu będę chodzić na basen!
Po drugie- czas na rezygnację!
Tu pomoże mi prosta opcja "wyloguj". Zabrzmi to śmiesznie, ale zerkanie co chwila na facebooka, czy inne strony jest męczące! Chodzi o przepływ często zupełnie bezużytecznych informacji, które zapychają moją głowę. Obserwowanie sukcesów innych (bo mało kto pisze przecież o swoich porażkach), sprawia, ze niebezpiecznie rosną też moje oczekiwania wobec siebie samej. Czas pomyśleć o sobie "good enough" i ułatwić sobie życie!
Po trzecie- sen wzmacnia!
Zawsze bardzo cierpiałam, kiedy musiałam wstawać w nocy do dzieci, bo w nocy uwielbiam spać! Kiedy spędzałam z nimi całe dnie, wieczór był tym wyczekiwanym momentem relaksu. Siedziałam więc długo , zwykle z laptopem na kolanach, bo nic tak nie wciąga jak internet! Na szczęście chłopaki przesypiają już całe noce, a ja w dzień mam wystarczająco dużo czasu dla siebie i nie muszę wydłużać wieczorów w nieskończoność!
Po czwarte- zdrowe odżywianie!
Zawsze byłam orędowniczką zdrowego jedzenia i trach! Dzieci jedzą obiady w przedszkolu, to ja zjem coś na mieście, albo nie zjem w ogóle. Już nie! Rynek ze świeżymi warzywami mam niedaleko i w ramach spaceru będę wędrować na niego, tak jak kiedyś, prawie codziennie. Skorzystam z pory roku, dopóki mogę, bo niedługo znów będzie trzeba zastąpić świeże, mrożonym. Niestety uwielbiam słodycze i kompletnie brakuje mi silnej woli, żeby ich nie jeść. Nie pomaga czytanie składów i artykułów. Mój ośrodek przyjemności w tej kwestii nie uznaje "lagom" i będę musiała się trochę namęczyć, żeby opanować sztukę umiaru. Podobnie jest z kawą. Na szczęście, okazuje się, że 3-4 kubki dziennie mają dobry wpływ na zdrowie, bo oprócz kofeiny, kawa zawiera też antyoksydanty, które wzmacniają odporność!
Po piąte- jestem optymistką!
"Optymiści żyją dłużej niż pesymiści i badania wykazały, że różnica w długości ich życia może wynieść aż do 7 lat!" Dlatego kochani wstanę teraz od komputera, włączę głośniki, kliknę TU i zrobię pierwszy krok!

Wszystkie moje postanowienia, o których napisałam, i jeszcze kilka więcej, znalazłam w książce "Skandynawski sekret" z Wydawnictwa "Marginesy". Trzymajcie za mnie kciuki! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz